Posted on

Jak dbać o cerę trądzikową?

Będąc w okresie dojrzewania skóra nastolatków często odbiega od ideału. Przetłuszczona, świecąca lub objęta trądzikiem skóra potrafi przysporzyć kompleksów. Na szczęście dla polepszenia jej wyglądu mamy do dyspozycji szeroką gamę kosmetyków. Ważne aby dobrać odpowiednie środki do typu naszej cery. A wyróżniamy takie rodzaje jak:

  • cera sucha
  • cera normalna
  • cera tłusta
  • cera mieszana

Można też wyróżnić często występujący u nastolatków podtyp cery, mianowicie cerę trądzikową.

Tradzik

Jeśli już wiemy jaki rodzaj skóry posiadamy, należy dobrać odpowiednie kosmetyki.

Dla skóry tłustej, która uznawana jest za najbardziej problematyczną ze względu na nadmierne wydzielanie sebum co prowadzi do zatykania ujść gruczołów łojowych i stanów zapalnych a w konsekwencji zmian trądzikowych,  powinniśmy używać środków, które dokładnie oczyszczą cerę jednak zbytnio jej nie wysuszą ani nie podrażnią, bo może to tylko nasilić jej przetłuszczanie. Warto kupić tabletki na trądzik, które w składzie posiadają laktoferynę regulującą pracę gruczołów łojowych i walczyć z problemem od środka.

Najczęściej występującym w społeczeństwie typem skóry jest cera mieszana. Tutaj do pielęgnacji powinniśmy dobrać produkty działające objawowo tak więc jeśli nadmiernie się przesuszać należy ją nawilżać jeśli przetłuszcza to dokładnie oczyszczać. Warto używać delikatnych środków oczyszczających pozbawionych alkoholu w składzie.

W przypadku skóry suchej należy używać kremów z kwasem hialuronowym w składzie. Polecane też są łagodne mleczka oraz płyny miceralne. Największym problemem w tego typu cerze są często występujące podrażnienia.

Uniwersalnym sposobem dbania o każdy typ cery jest unikanie wyciskania pryszczy oraz mycia jej zwykłym mydłem z PH zasadowym. Warto  przyjmowanie tabletki z cynkiem, laktoferyną i innymi cennymi  minerałami które od środka zadbają o naszą skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *