Łysienie to termin medyczny określający nadmierne wypadanie włosów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Medycyna wyróżnia wiele rodzajów łysienia spowodowanych różnymi czynnikami i objawiających się w różny sposób.
Przyjrzymy się teraz najczęstszym znanym rodzajom łysienia a więc:
- łysienie plackowate
- łysienie bliznowate
- łysienie typu męskiego i żeńskiego
- łysienie telogenowe
Łysienie plackowate:
Ten rodzaj wypadania włosów może wystąpić w każdym wieku. Objawia się powstawaniem na głowie łysiny wielkości monety. W tych miejscach włosy odrastają zazwyczaj słabsze i białe. Jednak z czasem powinny nabrać siły i koloru. U niektórych ludzi może rozwinąć się cięższa postać łysienia plackowatego, mianowicie łysienie całkowite . Ten rodzaj choroby skóry spowodowany jest problemami z układem odpornościowym i zazwyczaj idzie w parze z innymi chorobami takimi jak: nadczynność tarczycy zespół Downa czy cukrzyca. Statystycznie ten rodzaj łysienia występuje u 1 na 1000 osób.
Łysienie bliznowate
Jest to rzadki rodzaj łysienia inaczej nazywany także łysieniem bliznowaciejącym. Ta przypadłość zazwyczaj jest powikłaniem innej choroby i objawia się całkowitym zniszczeniem mieszka włosowego co uniemożliwia późniejsze odrośnięcie włosa. Najczęstsze przyczyny łysienie bliznowego to :
- Liszaj płaski – wysypka dotykająca skóry na całej powierzchni ciała
- Sklerodermia – choroba tkanki łącznej powodująca stwardnienie skóry
- Zapalenie mieszków włosowych – dotyka głównie mężczyzn, powodując blizny
- Menopauza – kobiety przechodzące menopauzę dotknięte są często tym typem łysienia
Łysienie typu męskiego i żeńskiego
Najczęstsza postać wypadania włosów, dotyka około połowę osób które skończyły 50 lat. Już pod koniec lat 30 wielu mężczyzn widzi u siebie znaczny wzrost ilości traconych włosów. Ten rodzaj łysienia jest dziedziczny. Spowodowany jest nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT który powstaje z testosteronu. Łysienie tego typu może również wystąpić u kobiet jednak nie jest ono tak popularne i tak obfite jak u mężczyzn.
Łysienie telogenowe
Ten rodzaj schorzenia jest często występującym typem łysienia objawiającym się bardziej rozrzedzeniem włosów niż ich całkowitą utratą. Telogenowa utrata włosów może być spowodowana takimi czynnikami jak: stres, zaburzenia hormonalne, duży wysiłek fizyczny, rygorystyczne zmiany diety, przewlekłe choroby, stosowanie niektórych leków.
Utrata włosów może być trudna do zaakceptowania i może prowadzić do obniżenia pewności siebie a nawet depresji. Warto więc skorzystać w takich sytuacjach z porad ekspertów lub walczyć z chorobą stosując tabletki na wypadanie włosów, szampony i tym podobne preparaty. Znajdujący się na naszym sklepie preparat Profolan zbiera bardzo dużo pozytywnych opinii w internecie i z pewnością pozwoli w jakimś stopniu zatrzymać łysienie.