Posted on

Rodzaje łysienia

Łysienie to termin medyczny określający nadmierne wypadanie włosów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Medycyna wyróżnia wiele rodzajów łysienia spowodowanych różnymi czynnikami i objawiających się w różny sposób.

Przyjrzymy się teraz najczęstszym znanym rodzajom łysienia a więc:

  • łysienie plackowate
  • łysienie bliznowate
  • łysienie typu męskiego i żeńskiego
  • łysienie telogenowe

Łysienie plackowate:

Ten rodzaj wypadania włosów może wystąpić w każdym wieku. Objawia się powstawaniem na głowie łysiny wielkości monety. W tych miejscach włosy odrastają zazwyczaj słabsze i białe. Jednak z czasem powinny nabrać siły i koloru. U niektórych ludzi może rozwinąć się cięższa postać łysienia plackowatego, mianowicie łysienie całkowite . Ten rodzaj choroby skóry spowodowany jest problemami z układem odpornościowym i zazwyczaj idzie w parze z innymi chorobami takimi jak: nadczynność tarczycy zespół Downa czy cukrzyca. Statystycznie ten rodzaj łysienia występuje u 1 na 1000 osób.

Łysienie plackowate

Łysienie bliznowate

Jest to rzadki rodzaj łysienia inaczej nazywany także łysieniem bliznowaciejącym.  Ta przypadłość zazwyczaj jest powikłaniem innej choroby i objawia się całkowitym zniszczeniem mieszka włosowego co uniemożliwia późniejsze odrośnięcie włosa. Najczęstsze przyczyny łysienie bliznowego to :

  • Liszaj płaski – wysypka dotykająca skóry na całej powierzchni ciała
  • Sklerodermia – choroba tkanki łącznej powodująca stwardnienie skóry
  • Zapalenie mieszków włosowych – dotyka głównie mężczyzn, powodując blizny
  • Menopauza – kobiety przechodzące menopauzę dotknięte są często tym typem łysienia

Łysienie typu męskiego i żeńskiego

Najczęstsza postać wypadania włosów, dotyka około połowę osób które skończyły 50 lat. Już pod koniec lat 30 wielu mężczyzn widzi u siebie znaczny wzrost ilości traconych włosów. Ten rodzaj łysienia jest dziedziczny. Spowodowany jest nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT który powstaje z testosteronu. Łysienie tego typu może również wystąpić u kobiet jednak nie jest ono tak popularne i tak obfite jak u mężczyzn.

Łysienie typu męskiego

Łysienie telogenowe

Ten rodzaj schorzenia jest często występującym typem łysienia objawiającym się bardziej rozrzedzeniem włosów niż ich całkowitą utratą. Telogenowa utrata włosów może być spowodowana takimi czynnikami jak: stres, zaburzenia hormonalne, duży wysiłek fizyczny, rygorystyczne zmiany diety, przewlekłe choroby, stosowanie niektórych leków.

Łysienie telogenowe

Utrata włosów może być  trudna do zaakceptowania i może prowadzić do obniżenia pewności siebie a nawet depresji. Warto więc skorzystać w takich sytuacjach z porad ekspertów lub walczyć z chorobą stosując tabletki na wypadanie włosów, szampony i tym podobne preparaty. Znajdujący się na naszym sklepie preparat Profolan zbiera bardzo dużo pozytywnych opinii w internecie i z pewnością pozwoli w jakimś stopniu zatrzymać łysienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *