Posted on

Styl życia a wpływ na raka prostaty

Styl życia a wpływ na raka prostaty

Zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna może pomóc w polepszeniu ogólnego stanu zdrowia oraz uzyskać odpowiednią wagę. Jest to szczególnie ważne jeśli już zdiagnozowano u pacjenta raka prostaty. Istnieją dowody że nadwaga lub otyłość wpływają na agresywność nowotworu i sprzyjają powstaniu ewentualnych przerzutów.

Będąc posiadaczem odpowiedniej masy ciała możemy uniknąć wielu problemów zdrowotnych jak choroby serca, cukrzycy czy nowotworów. Bardzo ważne jest aby mężczyźni chorzy na raka prostaty zachowali zdrową wagę. Daję im to większe szanse, że rak prostaty nie rozprzestrzeni się po operacji lub radioterapii. Terapia hormonalna może przynieść lepsze efekty u osób nie mających nadwagi a także pozwoli ustrzec się skutków ubocznych terapii jak problemy z nie trzymaniem moczu.

Jeśli nie wiemy czy nasza waga jest dla nas odpowiednia możemy wykorzystać do tego strony oferujący obliczanie wartości BMI. Możemy też sprawdzić to domowym sposobem mierząc obwód pasa w połowie między szczytem bioder a dolną częścią żeber. Jeśli obwód pasa jest większy niż 94 istnieje większe ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem i należałoby zrzucić kilka kilogramów. Ważne aby chudnąć powoli układając zdrową dietę i stopniowo zwiększać ilość ćwiczeń fizycznych. Pozwoli to uniknąć tzw. Efektu jojo.

Istnieją pewne pokarmy, które mogą pomóc pacjentom chorym na raka prostaty zmniejszając ryzyko przerzutów oraz zniwelować skutki uboczne leczenia.  Istnieją również pokarmy, których chorzy powinni unikać między innymi czerwone mięso.

Aktywność fizyczna powinna zagościć w naszym codziennym planie. Może to być pływanie, spacery czy gra w tenisa. Naładuje to nasze ciało energią i pozwoli utrzymywać wagę w normie.  Pacjentów leczonych z powodu nowotworu prostaty pozwoli uchronić przed uczuciem lęku i depresji oraz spowolni jego wzrost.

Nie ma dowodów na wpływ alkoholu na pacjentów z nowotworem prostaty. Część lekarzy twierdzi, że nie powinno się go spożywać zwłaszcza po zabiegu gdyż może podrażniać pęcherz i nasilać problemy związane z oddawanie moczu.  Jednak oczywiste jest, że nadmiar alkoholu może powodować problemy ze zdrowiem takie jak choroby serca.

Niektóre badania potwierdzają, że palenie ma wpływ na raka prostaty i może przyczynić się do jego przerzutów na inne narządy. Palenie zwiększa też ryzyko nawrotu choroby po radioterapii czy operacji. Osoba paląca poddana terapii hormonalnej jest bardziej narażona na ryzyko rozrzedzenia kości. Jeśli nałogowo palimy papierosy to po ich rzuceniu dopiero po 10 latach ryzyko wystąpienia niektórych chorób zmniejszy się do takiego jakie występuje u osób nie palących.

Tak więc jeśli ktoś z rodziny choruje na raka prostaty lub jest w grupie ryzyka warto uświadomić go jak ważna jest zmiana dotychczasowego stylu życia w walce z chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *