Posted on

Trądzik czyli najbardziej powszechna choroba skóry

Trądzik czyli najbardziej powszechna choroba skóry

Choroby skóry to problem który dotyka wielu ludzi, oprócz dolegliwości w postaci najczęściej pieczenia lub swędzenia, powodują też negatywny efekt estetyczny. Jedną ze szczególnych skórnych chorób jest przewlekłe zapalenie mieszków łojowo – włosowych czyli trądzik który dotyka prawie 90% ludzi w okresie dojrzewania a także osób starszych. Nie leczony trądzik wpływa w znacznym stopniu na psychikę chorego. Pozbawia go pewności siebie i sprawia, że unika kontaktów towarzyskich. Trądzik należy leczyć jak każdą inną chorobę, zalecana jest wizyta u dermatologa który dobierze odpowiedni LEK NA TRĄDZIK. Obecnie znamy trądzik można podzielić na 4 rodzaje: chlorowy; młodzieńczy; niemowlęcy i różowaty.

Na powstanie trądziku chlorowego nie ma wpływu wiek pacjenta, natomiast warunkuje go przewlekły kontakt skóry z chlorem i digoksynami. Choroba rozwija się bardzo długo czasami nawet przez wiele lat. Umiejscawia się głównie na skórze głowy, twarzy i pachwinach. Toksyczne działanie wyżej wymienionych substancji zaburza pracę i budowę gruczołów łojowych. Na skórze można stwierdzić liczne skupiska zaskórników. Ujścia gruczołów łojowych są zaczopowane a to uniemożliwia odpływ sebum. Najbardziej znaną osobą cierpiącą na trądzik chlorowy jest były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Najpopularniejszą odmianą tej choroby jest trądzik młodzieńczy występujący u większości nastolatków w okresie pokwitania. Trądzik młodzieńczy spowodowany jest między innymi przez: zwiększoną produkcję łoju; zaburzenia w wzroście i powstawaniu komórek wyściełających przewód gruczołu łojowego; bakteria Propionibacterium acnes, powstawanie zapaleń. Nadprodukcja łoju jest czymś naturalnym w okresie dojrzewania wiec nie można uznać tego za objaw patologiczny. Zmiany w składzie produkowanego łoju sprawiają, że dochodzi do rogowacenia ujść gruczołów go produkujących. Powstała cysta wypełniona łojem jest idealnym środowiskiem zarówno do namnażania bakterii Propionibacterium Acnes jak i stanowi jej pożywienie. Należy pamiętać że trądzik nie jest chorobą zakaźną.

W leczeniu trądziku młodzieńczego należy pamiętać, że problem w dużej mierze leży w środku tak wiec oprócz leczenia doraźnego w postaci maści i kremów na wykwity skórne należy przyjmować odpowiednie TABLETKI NA TRĄDZIK (Nonacne). Obecnie medycyna dysponują lekami które pozwalają wyleczyć łagodny jak i bardzo nasilony trądzik młodzieńczy.

Kolejną odmianą trądziku jest trądzik niemowlęcy który pojawia się u małych dzieci i może dotyczyć nawet 20% niemowlaków. Wykwity powstałe na skórze małego pacjenta są spowodowane najczęściej zmianami hormonalnym zarówno matki jak i dziecka, jednak zdarzają się przypadki w których winne są używane  w pielęgnacji dziecka kosmetyki. Dolegliwości te jednak nie powinny przysparzać zmartwieć gdyż ustępują samoistnie po paru tygodniach. Wizyta u lekarza będzie nieunikniona jeśli zmiany skórne nie znikną po upływie 6 miesięcy lub trądzik pojawił się u dzieci w wieku od 2 do 6 lat.

Ostatnim już znanym rodzajem jest trądzik różowaty czyli przewlekłe zapalenie skóry dotykające osób dorosłych i przebiega z okresami zaostrzenia i złagodzenia objawów. Najczęściej zapadają na nie kobiety po 40 roku życia a ryzyko zachorowania zwiększa przebyty w młodości ostry trądzik młodzieńczy. W przebiegu trądziku różowatego można wyróżnić zmiany: rumieniowe czyli przemijające zaczerwienie twarzy, grudkowe i krostkowe polegające na wystąpieniu zmian podobny do tych występujących w trądziku młodzieńczym, oraz zmiany przerostowe gdzie w obrazie klinicznym występują zapalne guzy i nacieki. Leczenie przebiega od unikania czynników wywołujących poprzez stosowanie antybiotyków nawet do leczenia operacyjnego.

Podsumowując choroba jaką jest trądzik i jej odmiany została bardzo dobrze poznana przez medycynie, co sprawia że w obecnych czasach łatwo jest znaleźć skuteczny SPOSÓB NA TRĄDZIK. Ważne aby nie zwlekać jeśli objawy się nasilają i udać się do dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *