Posted on

Wybielanie zębów od A do Z

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

Coraz więcej ludzi płaci za jaśniejsze i bielsze zęby. Jednak czy wybielanie zębów  jest bezpieczne dla szkliwa i nie wywoła negatywnych skutków ubocznych? Zacznijmy od początku. Wybielanie zębów to zabieg pozwalający rozjaśnić obecny kolor szkliwa o kilka odcieni.  Wybielanie zalicza się do dziedzin stomatologii i powinno być wykonywane tylko przez dentystę. Pomimo tego, że niektóre gabinety kosmetyczne mają w ofercie wybielanie zębów nie powinniśmy korzystać z ich usług gdyż ryzykujemy tym samym nasze zdrowie. Kolejną alternatywą jest kupno mobilnych urządzeń do wybielania zębów jednak nie są tak skuteczne jak zabiegi oferowane przez dentystów i mogą negatywnie wpływać na stan naszego uzębienia.

Jeśli już zdecydujemy się na profesjonalny zabieg u dentysty niezbędna będzie kilkukrotna wizyta na której lekarz zrobi odcisk Twojej szczęki  w celu stworzenie specjalnego „ochraniacza”. Otrzymasz specjalny żel do stosowania na zęby z wykorzystaniem wyżej wymienionego ochraniacza. Taka kuracja będzie trwała od 2 do 4 tygodni. Jeśli jednak chcemy zobaczyć efekty od razu warto skorzystać z wybielania za pomocą lasera. Zabieg ten polega na pokryciu zębów specjalnym żelem a następnie skierowaniu na nie wiązki lasera. Laserowe wybielanie trwa około godziny. Należy pamiętać, że wyżej wymienione zabiegi mają prawo wykonywać tylko wykształceni dentyści. Koszt wybielania jest różny i zależy od metody oraz ośrodka w którym je wykonujemy. Zazwyczaj jest to koszt około 500 zł.  Wybielanie jest możliwe tylko podczas prywatnej wizyty gdyż jest uznawane za zabieg kosmetyczny. NFZ mógłby pokryć koszty tylko w przypadku gdy zęby zmieniły kolor z powodów zdrowotnych na przykład śmierci któregoś nerwu.

Efekt bielszych zębów utrzymuje się w zależności od konkretnej osoby od kilku miesięcy do maksymalnie 3 lat. Im częściej będziemy palić papierosy, pić czerwone wino, kawę czy herbatę tym szybciej pożegnamy się z białymi zębami.

Należy wziąć pod uwagę, że nie każdy z nas może wybielić zęby, zadecyduje o tym lekarz. Jeśli będziemy mieli chore dziąsła lub korony nie zezwoli on na wykonanie takiego zabiegu.  Zabieg wybielania nie będzie miał też wpływu na protezy zębowe, wypełnienia oraz licówki.

Podczas zabiegu istnieje ryzyko poparzenia dziąseł jest to efekt uboczny zazwyczaj spowodowany chorobą dziąseł i występuje u osób u których lekarz nie powinien się zgodzić na wybielanie. Wybielanie zębów w domu laserowymi urządzeniami nie znanego pochodzenia może uszkodzić szkliwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *