Posted on

Żylaki – Czym są? Jak sobie z nimi radzić?

Żylaki kończyn dolnych to choroba znacznie częściej dotykająca kobiet niż mężczyzn. Zazwyczaj dotyka ludzi po 40 roku życia. Schorzenie to polega na poskręcaniu i poszerzeniu żył występujących na podudziach. Żylaki możemy podzielić na:

  • Pierwotne które są spowodowane za małą ilością tkanki sprężystej w ścianach żył co znacznie obniża ich odporność na rozciąganie. Powiększenie światła naczynia powoduje nie wydolność zastawek a w konsekwencji zaleganie i cofanie krwi.
  • Wtórne spowodowane niedrożnością żył głębokich wskutek czego dochodzi do zwiększonego przepływu przez żyły powierzchowne. Niedrożność wynika zazwyczaj z przebytej zakrzepicy.
  • -Żylaki o pozostałej etiologii powstające wskutek wrodzonych lub nabytych przetok tętniczo-żylnych

Aby uniknąć wystąpienia żylaków nie powinniśmy przebywać dłuższy czas w pozycji siedzącej, zakładać nogi na nogę oraz unikać ciasnych części garderoby gdyż to wszystko utrudnia odpływ krwi. Zbyt długie korzystanie z gorących kąpieli także może sprzyjać powstawaniu żylaków warto też takową kończyć letnim prysznicem. Nadwaga sprzyja powstawaniu żylaków a więc kontroluj swój jadłospis.

Jeśli już doszło do powstania żylaków musimy rozpocząć leczenie. Warto skorzystać z tabletek na żylaki i opuchnięte nogi – Varicoz. W przypadku bardziej rozwiniętego schorzenia powinniśmy zacząć kuracje farmakologiczną lekami uszczelniającymi naczynia a w ostateczności skorzystać z operacyjnego usunięcia żylaków. Obecnie bardzo popularna staje się laserowa metoda usuwania żylaków EVLT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *